Efektivní prezentace

přidáno: 15. 5. 2011 23:11, autor: Michaela Matúšová   [ aktualizováno 15. 5. 2011 23:15 ]
V úterý 3.5.2011 se pedagogové naší školy zúčastnili školení, které se týkalo prezentací. Najít řešení problémů, které trápí každého učitele při plánování názorné a efektivní výuky nebo při prezentaci projektů, bylo i důvodem vysoké účasti kolegů
 na školení. Také z předběžného dotazníku, týkajícího se zájmu pedagogů o další vzdělávání vyplynulo, že učitelé mají zájem o zdokonalení vlastních dovedností při práci s prezentacemi na počítači, se správou komunikačních sítí a s dovednostmi spojenými s prezentací a sdílením vlastních postřehů a nápadů, fotografií a videí.
   O tom, že pouze krátká prezentace je účinná, nás přijel z Hradecké pedagogické fakulty poučit .................
Pravidlo 10, 20, 30 v každé prezentaci počítá pouze s deseti snímky, dvacetiminutovou časovou dotací a s velikostí písma minimálně třicet bodů tak, aby bylo dobře čitelné i ze zadních lavic ve třídě. S nutností zajistit bezproblémovou stoprocentní čitelnost souvisí například i použití bezpatkového písma nejlépe typu Arial.
Pozornost diváků se dá vyjádřit křivkou v grafu, kdy 5 minut po začátku prezentace již u nejméně poloviny diváků začíná tato pozornost prudce klesat. Aby se z klesající křivky stala při efektivní prezentaci příjemná vlnovka, naučil nás náš lektor několik triků, používání klávesy B, různá přerušení a aktivizující pauzy. Nakonec každý z účastníků obdržel velice zajímavou a prakticky zaměřenou publikaci autorky Martiny Maněnové: ICT a učitel 1.stupně základní školy. Případné další dotazy nám lektor i v budoucnu ochotně zodpoví na stránkách www.akce.vokit.cz..
Kateřina Krausová, Jana Knapová
Comments