Aktuálně‎ > ‎clanky-1‎ > ‎

Andělé létali, mlýn se točil a cvičenec se činil na hrazdě

přidáno: 28. 11. 2012 11:49, autor: Kateřina Krausová   [ aktualizováno 28. 11. 2012 11:50 ]
  Dnes v odpoledních hodinách se studenti sekundy vrátili z vánočního výletu, který podnikli v rámci nového projektu VV, Děj. a NJ- - Půjdem spolu do Betléma.

Úvodní zastávkou jejich dobrodružné cesty byl zámek v Jilemnici. Jako první na světě zde shlédli výstavu Krkonošské Vánoce. Ta se pro veřejnost otevře až v sobotu 1.12.2012. Jak vypadaly Vánoce v chudé chalupě i v měšťanské domácnosti jim se zaujetím popsal sám pan ředitel muzea PaedDr. Jan Luštinec. Součástí expozice byla i velmi vzácná kopie největší knihy světa- Ďáblovy bible( Codex gigas).

Ale co nás všechny nejvíce zajímalo, byly tradiční papírové i ze dřeva vyřezávané podkrkonošské betlémy. Sekundáni, vyzbrojení blokem a tužkou, se snažili kresbou zachytit alespoň několik figurek. Tyto kresby pak využijí při tvorbě vlastního betlému. Pověstnou třešničkou na dortu byl starý mechanický betlém Jáchyma Metelky. Přesto, že z nás každý vlastní dokonalá technická zařízení (mobil, Tv, video, notebook) figurky, jednoduše se pohybující po natažení klikou, musí uchvátit každého.

Kluci se asi nejvíce těšili na polední přestávku v obchodní galerii Futurum v Hradci Králové. S výkřikem :"Měl jsem vás rád, zapomeňte" (Pepa Š.), se vrhli směr hamburgry.
Posíleni jsme pokračovali v expedici po stopách rodiny Harrachů.

V půl druhé nás průvodkyně přivítala v krásném a vánočně vyzdobeném zámku Hrádek u Nechanic. Vánoční stromy v komnatách, přizdobené vždy v jiných barvách voněly a připomínaly nám, že již tuto sobotu po západu slunce začíná advent. V zámecké kapli jsme si mohli také prohlédnout (bohužel ne vyfotit) kompletní betlém z roku 1937 Marie Fischerové Kvěchové, se sbírkou lidových krojů z Čech a Moravy.No a nyní, když o betlémech víme všechno a hodně jsme jich i viděli, už jen kreslit, stříhat, stavět, jít třeba do lesa na kůru a šišky a do Suchardova domu v Nové Pace pro případnou další inspiraci.

Hotové betlémy studentů II. budou vystaveny u příležitosti naší školní akademie 12.12. 2012

     
Comments