Aktuálně‎ > ‎clanky-1‎ > ‎

Úspěšný prosincový workshop Klíčování

přidáno: 4. 12. 2014 12:34, autor: Kateřina Krausová
Že si máme jako kolegové stále co předávat a obohacovat svoji pedagogickou praxi ukázal středeční odpolední workshop Klíčování. Byl o to zajímavější, že se ho snad poprvé v celém průběhu projektu zúčastnili i kolegové neklíčníci.

Příjemné a přátelské odpoledne oživil nácvik různých her a aktivit, které lze aplikovat ve výuce různých předmětů. Aktivizační metody , kdy se jednoduchá manuální nebo pohybová činnost spojí s opakováním nebo seznámením s novou učební látkou střídala diskuze o vlastních zkušenostech získaných při řešení neobvyklých situací ve třídě. Došlo i na mezipředmětovou spolupráci, test empatie, slavnostní odhalení léčivé sochy a výměnu nápadů. Během malého, z domova přineseného občerstvení, si účastníci workshopu předali zkušenosti s relaxačními technikami i na test, ve kterém si každý respondent zároveň sám ujasnil, zda odpočívá dostatečně a kde v této, pro učitele důležité oblasti psychohygieny, může ještě přidat.

Z dotazníku vyšlo najevo, že učitelé naší školy umí tvrdě pracovat, ale i odpočívat. Ze sportů milují rychlou chůzi, procházky se psem, lyžování, plavání, volejbal, tenis, zumbu, florbal a aerobik. Poslouchají hudbu mládí, rock, metal, punc, Čechomor a vánoční koledy. Mnoho z nich upřednostňuje z pochopitelných důvodů TICHO. Odpočívají procházkami v lesním tichu, na lodích a na horách. Jejich nejčastější větou v přírodě je : To jsou panoramata!!! Pokud jedou do ciziny, asi 50% z nich odpočívá aktivně, například na poznávacích zájezdech, 50% příjemným ležingem. Někdy si zajdou na masáž nebo kosmetiku, ale času je málo.....Opravdovým dopingem je pro ně nejčastěji čokoláda a všechno sladké, někdy stačí buličí oko se šunkou a s olivami, zřídka i bůček s kefírem.
Do restaurace a kina zajdou bohužel jen jednou za měsíc, ale čas na své koníčky si najde 75% z nich. Alarmující informací je to, že 80% z nich nestráví během čtrnácti dnů ani jeden celý den bez nutnosti zapnout počítač.
S tím bychom asi měli něco udělat (já sem patřím také)....Takový nucený black out.

Pokud si učitel a zvláště klíčník koupí něco pro radost, je to sladkost, tričko, knížka, časopis, něco v papírnictví, kvalitní víno do 100 kč., květinu nebo prostě co po cestě uvidí ! Je úžasné, že touha po vzdělání je stále neopouští. Všichni čtou, vzdělávají se a chtějí studovat ještě nějaký cizí jazyk. Ani ruční práce nepřijdou zkrátka- pravidelné aktivity jako šití, pletení, pečení (třeba chleba) a jejich následné rozdávání, nás prostě naplňují radostí. Zajímavé je, že učitelé jsou zvyklí hezky a vkusně se oblékat i doma, náladu si vylepšovat intenzivním svícením bez ohledu na faktury za elektřinu a když je třeba, nad některou z písemných prací i ve vší slušnosti zaklít. Všichni z nich využívají aktivizační metody a jejich práce, jakkoliv je náročná, je naplňuje.

Workshop Klíčování bylo krásné pracovní setkání v předvánoční atmosféře.
 Říká se: Nemusí pršet, jen když kape. Ale tady, ve středu 3. 12. 2014 pršelo.

 Děkujeme všem, kteří se zúčastnili.


Comments