Aktuálně‎ > ‎clanky-1‎ > ‎

Půjdem spolu do Betléma- začíná nový projekt II.

přidáno: 5. 11. 2012 12:15, autor: Kateřina Krausová   [ aktualizováno 6. 11. 2012 4:28 ]
Novopacko a okolí bývalo a je i v současnosti výraznou betlemářskou oblastí. V první polovině našeho století se odhadoval počet betlémů v rodinách občanů Nové Paky a jejího nejbližšího okolí na dvě stovky. Město má starou řezbářskou tradici, Městské muzeum v Nové Pace vlastní rozsáhlý betlém J. Mádla a také každoročně pořádá již tradiční výstavu betlémů ze sbírek občanů Nové Paky.

     Co je to vlastně betlém? Kde se u nás v Čechách vzal? Jaká je historie betlémů? Kdo nesmí v betlémě chybět a proč? Dokázal bych také vyrobit svůj vlastní originální betlém?

To jsou otázky, na které dostanou během následujících měsíců studenti sekundy, účastníci nového projektu  Půjdem spolu do betléma, odpověď. A těšíme se, že ne jednu.
   Na projektu budou se studenty spolupracovat - vyučující VV- Káťa Krausová, vyučující Děj. Iva Koudelková
a vyučující NJ- Martina Daníčková. 

   Pátrání doma má určitě zelenou (na letošní Výstavu betlémů do Suchardova domu půjdeme určitě). Během projektu ale prozkoumáme ještě pohyblivý mechanický betlém i na zámku v Jilemnici. Zde 28.11 navštívíme  výstavu Krkonošské Vánoce, nakreslíme si skici betlémských postaviček a v rámci detektivního sledování rodiny Harrachů, nahlédneme do vánočně vyzdobených komnat  zámku Hrádku u Nechanic. Snad nám nějaký betlém šlechta nechala i tam.
  A pak už přijde na řadu samotná tvorba papírovo- látkového betlému, který na Vánoce ozdobí podkrkonošské domácnosti tak, jak to velí místní tradice.
Comments